Studnia głębinowa traktowana jest jako niezależne od sieci wodociągowej ujście wody pitnej, a wielu sytuacjach ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury może stanowić jedyną możliwość posiadania takiego źródła. Jednakże ci, którzy chcieliby posiadać u siebie studnie muszą pamiętać o kilku ważnych kwestiach, należy bowiem spełnić wiele wymogów i przebrnąć przez dokumentację, aby można było rozpocząć jej realizację.
Możliwości wykonania i planowanie lokalizacji studni
Aby wykonać studnię głębinową, należy sprawdzić czy na danym terenie istnieje możliwość jej wykonania. Pod uwagę tutaj bierze się wiele czynników, na pewno jednak do najważniejszych zalicza się kwestie związane z dostępem do odpowiednich warstw wodonośnych. Tutaj nieodzowna może okazać się pomoc specjalisty, czyli geologa, który pomoże określić istnienie odpowiednich warstw na terenie danej działki. Jeśli okaże się, że takie warstwy są obecne na działce, powinno się określić, czy jej wielkość daje możliwość wykonania studni głębinowej. Odpowiednie przepisy określają, w jakiej minimalnej odległości powinna się ona znajdować od granic działki, zabudowań, rowów czy nawet istniejących na danej działce instalacji kanalizacyjnych. W przypadku niewielkich działek może się okazać, iż wykonanie na nich studni będzie niemożliwe właśnie ze względu na brak możliwości zachowania przewidzianych prawem odległości. Dodatkowo należy pamiętać o tym, iż woda pozyskana z takiej studni musi być przebadana przez stacje epidemiologiczną pod kątem ewentualnych zanieczyszczeń.
Z pozwoleniem czy bez?
Studnia głębinowa nie w każdym przypadku wymaga pozwolenia na jej wykonanie. Taka możliwość powstała po zmianach w przepisach, które nastąpiły w 2015 roku, wcześniej w każdej sytuacji niezbędne było odpowiednie pozwolenie. Obecnie obowiązek uzyskania pozwolenia istnieje tylko w sytuacji, gdy głębokość studni przekracza 30 metrów zaś pobór wody jest większy niż 5 metrów sześciennych na dobę. Jeśli więc opinia geologa potwierdzi, iż woda znajduje się na dużej głębokości, powyżej 30 metrów, należy wówczas wystąpić o pozwolenie wodnoprawne na jej wykonanie. Niezbędne także będzie opracowanie projektu robót geologicznych, co pociąga za sobą dodatkowe koszty dla inwestora. Jeśli jednak koszty nie przerażają, po zdobyciu niezbędnych pozwoleń można przystąpić do prac. Wykonywanie głębokiej studni bez odpowiednich pozwoleń może się skończyć nałożeniem wysokiej kary pieniężnej jak również koniecznością jej usunięcia przez odpowiednie organy.
Wiercenie studni głębinowej
Studnie głębinowe są studniami wierconymi. Oznacza to, iż do odpowiedniej warstwy wodonośnej można się dostać korzystając ze specjalnych wierteł. Aby wszystko przebiegało w jak najlepszym porządku, do realizacji takich przedsięwzięć zatrudnia się profesjonalistów, którzy nie tylko dysponują odpowiednim sprzętem, ale również posiadają w tej materii odpowiednie doświadczenie i wiedzę. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii wykonanie studni nie sprawia zbyt wielu problemów i zajmuje niewiele czasu. Wiele firm oferuje, iż studnia będzie gotowa do użytku w ciągu maksymalnie kilku dni od momentu rozpoczęcia pierwszych prac przy jej wierceniu. Woda ze studni głębionej musi być przebadana przed rozpoczęciem jej użytkowania, jednak warto takiej badania przeprowadzać regularnie, zwłaszcza jeśli ma na stanowić źródło wody pitnej dla domowników.
Kto decyduje się na studnie głębinowe
Studnie głębinowe bardzo często wykonywane są jako alternatywne ujęcie wody. Wówczas w przypadku awarii sieci wodociągowej gospodarstwo domowe nie jest pozbawione możliwości uzyskania wody pitnej. Na wsiach bardzo często jest ona wykonywana ze względu na znacznie niższe koszty jej użytkowania, dzięki czemu można wodę wykorzystywać nie tylko do prac związanych z gospodarstwem ale także na przykład do podlewania. Jako jedyne źródło wody bardzo często studnie głębinowe wybiera się na przykład przy domkach letniskowych, z których ich właściciele korzystają rzadko, w związku z czym pobór wody nie jest zbyt duży.