Budowa domu lub innej nieruchomości wiąże się z koniecznością podjęcia wielu istotnych decyzji, często już na etapie wyboru działki i projektowania budynku. Jedną z nich jest wybór źródła nawadniania. W miastach oraz na terenach gęsto zaludnionych najczęściej działka posiada już dostęp do sieci wodociągowej. Co zrobić, jeśli jest inaczej?
Jeżeli działka nie posiada przyłącza wodociągowego, inwestor może wystąpić z wnioskiem o wydanie warunków przyłączeniowych do odpowiedniego organu. W przypadku braku możliwości zrealizowania podłączenia – koniecznością staje się wybudowanie alternatywnego ujęcia wody, którym są studnie głębinowe.
Jasło i okolice nie są wyjątkiem – nie w każdym miejscu istnieją warunki do podłączenia działki do sieci. Część inwestorów decyduje się na ten krok od razu, czy to ze względu na oszczędność, czy na wygodę – posiadając własne ujęcie, nie jest się narażonym na przerwy w dostawie wody, np. z powodu awarii.
Metoda tradycyjna na płuczkę, a udarowo-obrotowa
Do najpopularniejszych metod wiercenia studni zalicza się metodę płuczkową oraz udarowo-obrotową. Zaletą tej pierwszej jest szybkość działania i stosunkowo niska cena. Podczas procesu wiercenia do powstającego zagłębienia wtłacza się tzw. płuczkę (w stanie ciekłym lub gazowym), której zadaniem jest oczyszczenie otworu z opadających zwiercin już w trakcie pracy. Jednocześnie płuczka schładza pracujące wiertło. Po skończonym odwiercie dno jest już oczyszczone z odpadów.
Odwrotna sytuacja ma miejsce w przypadku metody udarowo-obrotowej – urobek opada na dno zagłębienia i wymaga usunięcia za pomocą wtłoczonego sprężarką powietrza. Ten sposób wiercenia wymaga też użycia innej specjalistycznej aparatury: młota wiertniczego i wiertnicy hydraulicznej. Połączenie tych sprzętów pozwala na wykorzystanie ruchu obrotowo-udarowego, dzięki czemu ta metoda - mimo że bardziej kosztowna i czasochłonna - pozwala na wykonywanie odwiertów, nawet w bardzo twardej powierzchni.
Warunki konieczne do realizacji odwiertu studni
Planując budowę studni, należy starannie przeanalizować szkice i mapki posiadanej działki, ponieważ punkt odwiertu powinien spełniać dwa istotne założenia. Po pierwsze, studnia musi znajdować się w miejscu, gdzie obecne są warstwy wodonośne. Po drugie, powinno się wybrać miejsce odpowiednio oddalone od wszelkich możliwych źródeł zanieczyszczeń (szambo, kompostownik, budynki inwentarskie), a także od rowów i granic działki. Budowa studni o głębokości nieprzekraczającej 30 metrów oraz o planowanym poborze mniejszym niż 5m3 na dobę, wymaga jedynie zgłoszenia chęci budowy. W pozostałych wypadkach należy uzyskać decyzję budowlaną i pozwolenie wodnoprawne na studnie głębinowe. Krosno i okolice posiadają własny organ wydający takie dokumenty.
Etapy montażu studni głębinowej
Ze względu na konieczność użycia specjalistycznego sprzętu, sugerowane rozwiązanie to zlecenie wiercenia studni profesjonalnemu wykonawy. Jasło i okolice posiadają w tym zakresie spore zaplecze. Pierwszym etapem pracy jest wykonanie otworu wstępnego, używa się w tym celu urządzenia zwanego wiertnicą. Za jej pomocą dociera się najpierw do warstwy skalnej podłoża, a następnie – do warstwy wodonośnej. Wówczas następuje kolejny etap – montaż rury osłonowej i filtracyjnej. Pierwsza z nich dociera do poziomu warstwy wodonośnej, druga wnika w jej głąb. Aby usprawnić dopływ wody, wokół rury wykonuje się specjalną obsypkę żwirową. Przyłącza wodne oraz zawór odcinający przepływ znajdują się w obejmie nośnej, zlokalizowanej w górnej części rury osłonowej. Niezbędnym elementem wyposażenia studni, której głębokość przekracza 8 metrów, jest głębinowa pompa tłocząca. Jej zadaniem jest zasysanie wody. Na rynku jest dostępny szeroki wybór pomp. Decyzję należy podjąć, biorąc pod uwagę kilka czynników. Ze względu na wygodę użytkowania, znacznie popularniejsze są pompy elektryczne, jednak jeśli w okolicy często zdarzają się przerwy w dostawie prądu, warto pomyśleć o pompie ręcznej. Z naszej strony zapewniamy profesjonalne doradztwo przy wyborze pompy, a także kompleksową usługę montażu pompy oraz przyłącza wody do domu.