Woda to niewątpliwie jedno z najważniejszych i niezbędnych dóbr na działce budowlanej, zarówno dla gospodarstw domowych jak i przemysłowych. Jeżeli już podjęliśmy decyzję o własnej studni głębinowej warto pamiętać, że budowa studni głębinowej podlega przepisom ustaw, w szczególności prawie budowlanemu. To właśnie w przepisach budowlanych zawarte są normy odległościowe oraz aspekty techniczne dla studni. Ich celem jest zapewnienie właściwych warunków higienicznych, a także zdrowotnych przy lokalizacji planowanej budowy studni głębinowej.
Pozwolenie czy zgłoszenie?
Głównym kryterium decydującym o tym, czy budowa studni wymaga pozwolenia czy zgłoszenia decyduje jej głębokość oraz przewidywany pobór wody. Studnia o głębokości do 30 m i poborze wody w ilości do 5 m3 na dobę wymaga jedynie zgłoszenia. Sytuacja ta dotyczy większości studni mających zaopatrzyć w wodę domy jednorodzinne i gospodarstwa domowe.
W zgłoszeniu warto załączyć rysunki określające usytuowanie studni. Wymagane także będzie oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Gmina może zażądać innych pozwoleń czy opinii wymaganych odrębnymi przepisami. Do rozpoczęcia inwestycji można przystąpić po 30 dniach od dnia zgłoszenia.
W przypadku pozwolenia na budowę studni, należy pamiętać, aby do wniosku dołączyć także opis prowadzenia zamierzonej działalności.
Odległości przy lokalizacji studni
Planując budowę studni należy pamiętać, że odległość między studnią a granicą działki nie może być mniejsza niż 5 m. Tymczasem odległość studni od budynków inwentarskich, kompostu nie może być mniejsza niż 15 m. Odległość studni do osi rowu przydrożnego nie może być mniejsza niż 7,5m.
Wybierając ofertę naszej firmy mogą być Państwo pewni, że wszystkie odwierty i studnie zostaną wykonane w zgodzie z przepisami prawa, a o wszystkich szczegółach dotyczących zgłoszenia i/lub pozwoleń uprzednio Państwa poinformujemy i poinstruujemy o wszystkich niezbędnych czynnościach, które muszą zostać wykonane.